17 Ağustos 2013 Cumartesi

17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ


14 yıl önceydi..Kızım o zaman 4 yaşını daha doldurmamıştı..Gece bir sarsıntı hissettim..İlk önce eşimin kıpırdandığını sanmıştım ama  aynı anda sokak köpeklerinin kesintisisiz bir şekilde ulaması deprem olduğunu anlamama yetti.. Ben neler olduğunu anlamak için doğruldum yatakta, sürekli sallanıyoruz..Acaba bana mı öyle geliyor diyorum bir taraftan çünkü ne eşim ne de kızım uyanmadı..Ama yatak odasında ki gardrobun kapağıda açıldı sonunda..Hala sallanıyoruz yada bana öyle geliyor..Çok şiddetli değil ama oldukça uzun sürdü..Kalktım yataktan kızımın yanına gittim ilk şoku atlatınca, baktım uyuyor..Dolaştım evi..Camdan dışarı baktım..Dışarısı sakin..En sonunda yattım..Hafif şiddette ama uzun süren bir deprem diye düşündüm..O yüzden de ne eşimi ne de kızımı uyandırdım..Taa sabahın 6 sına kadar..Acı acı çalan telefonla deli gibi fırladım yataktan..Telefonun diğer ucunda İstanbul` da yaşayan eltimin , abisi..Bu saate gelen telefon pek hayra alamet değil ama sabırla dinledik..Ondan öğrendik kopan kıyameti..Bütün telefon sistemi çöktüğü için hepimize ulaşıp iyi olduklarını anlatmak için çırpınmış eşimin abisi ve yengesi..Çok şükür onlar da bir şey yoktu..Ama 40 bin kişi onlar kadar şanslı değildi:((Gerisini zaten gözyaşlarıyla izledik hepimiz..
Bilanço çok çok ağırdı..40 bin can gitmişti.Binlerce insanımız sakat kalmıştı..Kayıp çocuklar..Annesini babasını kaybeden çocuklar..Kayıp insanlar..Günlerce süren canlı yayınlarda göçük altından çıkarılan ,hayatta kalmayı başaranlara sevindik..Kayıplara ağladık..Çok ağladık..Akut gibi bir sivil toplum örgütünün varlığını ağlarken öğrendik..İyi ki var onlar..
14 yıl geçti üzerinden..14 koca yıl..Ogün doğanlar bugün 14 yaşında..Ne oldu peki.Yıkılan binaların soruluları hakettikleri cezaları aldımı??.Hangi tedbirler alındı??Alındıysa ne kadar yeterli??Çok da iyi durumda olmadığımızı diğer depremler de gördük ne yazıki..23 Ekim 2011 Van depremin de bir kez daha acı gerçekle karşılaştık..Hiç bir şey değişmemişti çünkü:((
Bugün Kentsel dönüşüm projeleri var..Evet oldukça iyi niyetli bir proje ama apartmanlarda ortak karar almak hiç de kolay değil..Herkes eşit maddi imkanlara sahip değil çünkü..
17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden tüm canlarımıza Allah rahmet eylesin..Allah ailelerine sabırlar versin..Son olarak da şunu söylemek istiyorum.Bir deprem ülkesinde yaşıyoruz..Yaşadığımız binaların sağlamlığını ve güvenlirliğini sağlamak binaları yapanların olduğu kadar devletin sorumluluğundadır!!!
Allah bir daha bizleri böyle acılarlara sınamasın inşallah..Sevgiyle kalın


16 yorum :

 1. Çok korkunç bir olay, aslında hep deprem dede -mekanı cennet olsun- söylerdi deprem öldürmez, bina öldürür diye, bu işi Allah'a filan bağlamamak lazım, depremler sürekli her zaman oluyorlar tamamen jeolojik bir olay, dünyanın içi sıvı değil de, katılaşmış olsa hiç deprem olmazdı....ben bu depremden sonra şeriatçıların, dincilerin ellerine pankart alıp 7.4 yetmedi mi? diye ALLAH'I, dini kendi sapık fikirlerine alet etmelerini de hiç unutmuyorum ve affetmiyorum...zina olduğu için deprem oldu mu demediler neler neler? O depremde bebekler de öldü, yaşlı dedeler de, dincisi de, hacısı da...bunların zihniyetlerine tüküreyim..

  sevgiler Zeynep'ciğim

  YanıtlaSil
 2. Aynen katılıyorum Müjdecim:((Neler neler gördük okuduk o toz dumanın içinde..Bu sapkın zihniyetleri Allah islah etsin demek dışında bir şey gelmiyor elimden ne yazıkki:(Sevgiyle kal canım

  YanıtlaSil
 3. allahım bir daha yaşatmasın o acı günleri

  YanıtlaSil
 4. Çokk acılar yaşandı. çokk üzüldük. Allah hepimizi binaları yaparken malzemeden çalan hırsız mütaahitlerden korusun :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin Başakcım:((Allah insaf ve merhamet versin yüreklerine..Sevgiler..

   Sil
 5. Ahhh ZEYNO'mmmm Rabbim kaybettiklerimize rahmet eylesin neydi o felaket kara gece ben uyanıktım ölsem unutamam o şiddetli sallanmayı.Rabbim bir daha yaşatmasın böylesi felaketleri.Canımmm duyarlı arkadaşım seni çok öpüyorummm sevgilerimi bırakıyorumm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin Vişnabım amin:((Ben İzmir'de yani 500 km uzaklıkta hissettim o depremi..Sizlerin hissettiklerinizi , bıraktığı izleri tahmin edebiliyorum:((Allah bir daha yaşatmasın inşallah diyorum demesine de Türkiye gerçekleri meydanda ne yazıkki:((Allah korusun , Allah bir daha yaşatmasın..Çok öpüyorum seni dünya tatlısı ..Sevgiyle kal

   Sil
 6. depremin ertesi 2-3 geceyi sokaklarda geçirmiştik , o zamanlar apartmanlar arasında boş arsalar vardı.geçen 14 yılda İstanbul da 1 karış boş toprak kalmadı her yer beton doldu, deprem olsa sokaklara bile çıkamayacağız sanırım.. Canlarını verenlere allah rahmet eylesin...Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok kötüydü çok:((Elimiz yüreğimizde takip ettik enkazların altından gelecek iyi haberleri..Çok haklısın Mehtapcım ne yazıkki..Plansız ve Kötü yapılaşmanın sonuçları bunca can kaybı ama bugün bakıyorum da hiçkimse ders almamış bu acılardan..Çürük binalar , dereyatağına yapılan evler..Rant kavgaları..Neler neler daha..Düzgün bir şeyimiz yok ki..Allah bir daha yaşatmasın böyle acılar diyoruz çaresizce ama hepimiz bal gibi biliyoruz aynı şiddette bir deprem olduğunda bilanço çok daha ağır olur..Bina sayıları da insan sayıları da arttı geçen yılarda..Sevgiyle kal canım..

   Sil
 7. Sevgili Zeynep, ne denebilir ki...
  Çok büyük bir acı yaşandı.
  Hiç unutulmayacak ve izleri hep taze kalacak...
  Hepsi ışıklar içinde yatsın...
  Böyle acılar tekrar yaşanmasın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki öyle Heyficiğim:((Amin diyebiliyorum söylediklerine sadece ..Sevgiler..

   Sil
 8. Gitmiştim, görmüştüm, el vermiştim, onlar adına çok üzülmüştüm..Ne diyeyim ki Allah bir daha yaşatmasın inşallah..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne karanlık ve acı dolu günlerdi değil mi Vuslatcım:(Allah bir daha yazmamış olsun böyle acıları..Sevgiler..

   Sil
 9. merhabalar.17 ağustos başlıklı yazınızı gördüm.yine gözyaşlarıyla okudum.malesef bende o saniyeleri gölcük kavaklı sahilinde yaşayanlardan biriydim.Rabbim kimselere yaşatmasın.yıllar geçti ama malesef hafızamdaki anılar geçmiyor.benimde bloğumda deprem başlıklı linkim var.her sene hissettiklerimi yazmaya çalışıyorum.bloğunuzdaki tüm lezzetler içinde ellerinize sağlık.sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esracım hoşgeldin canım..Çok kötü günlerdi değil mi??Biz İzmir'de hissettmiştik depremi..Orada o anı yaşamak korkunç:(Allah bir daha göstermesin böyle afetler..Bloğumu beğenmene çok sevindim..Şimdi geliyorum ben de ziyaretine:)Sevgilerimle..

   Sil

Gmail hesabı olmayan arkadaşlar yorum yazmak için yorumlama biçiminden anonimi seçerek yorum yazabilirsiniz..Yorumunuza adınızı da eklerseniz sizi tanıma şansım olabilir..Bekliyorum değerli yorumlarınızı..